Рак на ректума може да се появи в резултат от мутации (промени) в ДНК на здрави клетки в тази област. В резултат на тези промени растежът и деленето на клетките излиза извън контрол. Клетките обикновено оставят мястото си на млади клетки в някакъв момент от живота им, докато раковите клетки продължават да копират себе си. Тъканта, образувана от клетки, които се размножават анормално, се нарича тумор. С времето, ако тази туморна структура проявява злокачествено поведение, например превзема околните здрави тъкани или се разпространява в други части на тялото, това я определя като рак.
Генетични фактори
В повечето случаи на ректален рак причините за основните мутации не могат да бъдат определени. В някои семейства генетично наследени мутации могат да доведат да повишават риск от развитие на ректалния рак. Наследственият неполипозен колоректален рак (синдром на Линч) е едно от генетичните заболявания, които могат да се развият до ректален рак. При това заболяването има повишен риск както от рак на дебелото черво, така и от рак на ректума за лица под 50-годишна възраст.
Фамилна аденоматозна полипоза е друг рядко срещан синдром. Характеризира се с развитие на пръстовидна тъкан, наречена полипи, във вътрешната стена на дебелото черво и ректума. Ако не се приложи подходящо лечение за това заболяване, може да се повиши риска от развитие на колоректален и други видове рак, особено при лица под 40-годишна възраст.
Други рискови фактори
В допълнение към такива генетични заболявания, други рискови фактори, които могат да играят роля в развитието на ректалния рак, могат да бъдат обобщени като:
- Старост
- Наличие на други членове на семейството, засегнати от това заболяване
- Радиотерапия (лъчетерапия), прилагана в долната част на корема по различни причини
- Ракът на яйчниците (овариален карцином)
- Откриване на множество полипи в червата
- Възпалителни заболявания на червата
- Затлъстяване
- Захарен диабет тип 2
В поредица от статии можете да научите какво представлява рак на ректума, как се диагностицира, как се определя стадия и какво лечение се прилага.
Последни публикации
Свържете се с нас
гр. София
бул. Г.М. Димитров 62
+359 2 441 06 62
+359 882 10 39 40
+359 878 60 14 19
amc_sofia@abv.bg
гр. Пловдив
бул. Асеновградско шосе 2Б
+359 32 51 15 92
+359 888 50 14 86
+359 878 60 14 19
amc_plovdiv@abv.bg