Продължете към съдържанието
Начало » Статии » 11 тематични туморни комисии

11 тематични туморни комисии

Прилагайки мултидисциплинарния подход на работа, Анадолу Медицински Център увеличи броя на тематичните туморни комисии на 11. В допълнение към Общия туморен съвет, мултидисциплинарната работна среда, предоставена от 11-те туморни комисии е в съответствие със стандартите на Европейския съюз на онкологичните институти (OECI).

При планирането и изпълнението на лечението на всеки един пациент с поставена диагноза рак е изключително важно всички ангажирани отделения да си сътрудничат – да обсъждат и решават заедно всяка стъпка от лечението, за да осигуряват най-точното и ефективно лечение. Именно единството на силите на различните специалности е същината на мултидисциплинарния подход, олицетворен в туморните комисии на Анадолу Медицински Център.

Как функционират туморните комисии?

В Анадолу Медицински Център, пациентските случаи се разглеждат от група специалисти със структура, обхващаща всички видове рак. Всяка туморна комисия, групирана според засегнатите органи, се събира веднъж седмично. Събранията на комисиите се провеждат 5 пъти седмично.

Пациентите с новодиагностицирано или неочаквано развитие, или очакващи промени в своето лечение, се оценяват на това седмично събрание.  На всяко заседание на комисията се обсъждат приблизително 30 пациента. В рамките на акредитацията на OECI се очаква обсъждане на състоянието на най-малко на 50% от новодиагностицираните пациенти. В Анадолу Медицински център този дял е над 90%. Пациентите, които кандидатстват в Анадолу Медицински Център за второ медицинско мнение, също се оценяват и обсъждат на тези заседания.

Най-точното решение за пациента се взема чрез съвместно решение на всички отделения, имащи връзка с лечението на пациента. Решенията се записват в досиетата на пациентите и се спазват стриктно. За осигуряване на най-доброто обслужване на пациентите,  туморните комисии на Анадолу Медицински Център действат на мултидисциплинарен принцип като следват най-модерните научни изследвания.

Кои лица заемат място в туморните комисии?

Туморните комисии включват специалисти от различни отделения като специалист по медицинска онкология, специалист по радиационна онкология, специалист хирург на съответното отделение, специалист по радиология, специалист по ядрена медицина и специалист по патология. Освен това, на заседанията на комисията могат да бъдат поканени психиатри или психолози. Всяка комисия има председател от съответния отдел и медицинска сестра – координатор на комисията.

Ролята на медицинските сестри координатори също е много важна по отношение на приемствеността на съветите и проследимостта на историята. Медицинските сестри, чиито оценени онкологични пациенти нарастват всеки ден, отговарят за записването в досието на пациентите на интервютата на новодиагностицираните пациенти с рак, за определяне на дневният ред и решенията, взети в съвета. Повечето от новодиагностицираните пациенти с рак се оценяват от туморни комисии и в края на годината. Спазването на препоръките на съвета и причините за неспазване им също се следят и докладват на по-висша комисия.

Защо това е важно за пациентите?

  • Не се налага пациентите с поставена диагноза на рак и техните роднини да обикалят по различните отделения. Изследването на едно място на всички аспекти осигурява удобно планиране на лечението на пациента.
  • Най-правилното решение се взема с общ консенсус на съвета, след оценките на много ценни в областта си специалисти. По този начин се съкращава процесът на вземане на решения и лечението на пациентите започва по-рано.
  • Всички експерти намиращи се в комисията оценяват всеки случай в светлината на най-актуалната в своята област литература.
  • При обсъждане на тумора, ситуациите, които могат да бъдат пренебрегнати, се наблюдават и обсъждат своевременно благодарение на мултидисциплинарната перспектива.
  • Комисиите разглеждат не само сложните случаи, но и всеки пациент с диагноза рак. Понякога комисиите се събират дори за един пациент.
  • Комуникационният поток между пациента и борда никога не прекъсва. Пациентите и техните роднини се информират редовно през целия процес.

Туморните комисии на Анадолу Медицински Център

  • Комисия за тумори на главата и шията
  • Комисия за ендокринни тумори
  • Комисия за тумори на стомашно-чревната система
  • Комисия за гинекологични тумори
  • Комисия за тумори на костите и меки тъкани
  • Комисия за тумори на гърдата
  • Комисия за молекулярни тумори
  • Невроонкологична комисия
  • Комисия по детска онкология
  • Комисия за гръдни тумори
  • Уроонкологична комисия

Свържете се с нас

гр. София
бул. Г.М. Димитров 62
+359 2 441 06 62
+359 882 10 39 40
+359 878 60 14 19
amc_sofia@abv.bg

гр. Пловдив
бул. Асеновградско шосе 2Б
+359 888 50 14 86
+359 878 60 14 19
amc_plovdiv@abv.bg