Продължете към съдържанието
Начало » Статии » Новото лечение на рак – таргетни терапии /част 4/

Новото лечение на рак – таргетни терапии /част 4/

В част 1 и 2 представихме напредналите разбирания за природата на рака, за генетичните фактори и протовораковите ваксини. Част 3 е посветена на имунотерапията – най-важното постижение за лечение на рак. Това лечение стимулира имунната система на пациента да се справи с рака и дава положителни резултати при много от пациентите. Днес ще представим напредъкът на таргетни терапии.

В поредица статии ви представяме експертни становища за развитието на лечението на рака от:

Знаем, че ракът е генетично заболяване. Разбира се, това не е генетичен проблем от баща на син. Това е проблем, специфичен за генетиката на раковите клетки, наречен „соматични мутации”. Вече могат да се използват таргетни терапии (целеви терапии), които заглушават генетичната мутация, причиняваща болести.

Видяхме първия пример за тези лечения при хронична миелоидна левкемия. Беше много трудно да се получи трайно лечение на този вид рак на кръвта, а пациентите можеха да преживеят още години само след костно-мозъчна трансплантация. Сега, с таргетно медикаментозно лечение, почти не е необходима трансплантация на костен мозък, а хронична миелоидна левкемия вече не е страшна. Днес, лимфом и левкемия могат да бъдат излекувани при 70-80%, понякога 90%според вида.

Друг пример е разработването на целево лекарство за мутация на ALK, което е ефективно при недребноклетъчен рак на белия дроб и дава изключително успешни резултати дори при пациенти с рак на IV етап. Освен това, за разлика от химиотерапията, тези лекарства имат способността да заобикалят мозъчния филтър и да унищожат метастазите в мозъка, без да го увредят.

Други учени изследват как се формира рака и резултатите им се внедряват в таргетните терапии. Например, открито е, че има много различни междинни стъпки между сигналите, които командват деленето и размножаване на рака. С това откритие, медицинският свят вече е започнал да разработва лечения, които могат да спрат командите в клетката за делене и разпространение.

Очаквайте скоро продължението.