Продължете към съдържанието
Начало » Статии » Приложение на лъчетерапия

Приложение на лъчетерапия

Принципът на действие на лъчетерапия при рак е, че йонизиращото лъчение уврежда ДНК на туморните клетки и създава прекъсвания в нея. Поради това клетките спират да се възпроизвеждат и умират.

Кога се прилага лъчетерапия?

Има три основни групи показания за използване на лъчетерапия в онкологията:

  • Като самостоятелно лечение. Лъчевата терапия може да унищожи някои злокачествени тумори, ако бъдат открити на ранен етап. При напреднал неоперабилен рак лъчетерапията се използва като метод за палиативно лечение, помага в борбата с метастатичните огнища, намалява болката и други симптоми.
  • Преди операцията се използва лъчетерапия на тумора като неоадювантно лечение. Помага за намаляване на тумора, така че да се отстрани по-лесно.
  • След операцията се провежда адювантна лъчетерапия. Използва се за унищожаване на злокачествени клетки, които потенциално биха могли да останат в тялото на пациента. Това е мярка за предотвратяване на рецидив. При адювантен и неоадювантен режим лъчетерапията се използва самостоятелно или в комбинация с химиотерапия. Това зависи от конкретния вид рак.

Какви видове рак се лекуват най-успешно с лъчетерапия?

Не всички видове рак могат да бъдат лекувани еднакво ефективно с лъчетерапия. Има концепция за радиочувствителност на тумори. Зависи от много фактори, като скоростта на възпроизвеждане на злокачествените клетки, активността на техния метаболизъм, състоянието на хипоксия (кислородно гладуване) и способността за възстановяване на увредената ДНК.

Много тумори са радиочувствителни. Външната лъчева терапия се използва за широк спектър от онкологични заболявания, като рак на простатата, рак на белия дроб, рак на шийката на матката, рак на гърдата и мозъчни тумори. Системната лъчетерапия с радионуклиди често се използва за борба с тумори на щитовидната жлеза.

Странични ефекти на лъчетерапията

Ефектът от лъчетерапията се основава на факта, че йонизиращото лъчение засяга особено бързо размножаващите се клетки. На първо място, разбира се, говорим за злокачествени клетки. Но здравите тъкани също могат да бъдат увредени и поради това има възможност за развитие на странични ефекти. С появата на високопрецизни модели ускорители на лъчи, рисковете значително намаляха.

Преди да започнете курс на лъчетерапия, трябва да попитате Вашия лекар какви странични ефекти са възможни във вашия случай и какво може да се направи, за да се сведе до минимум рискът.

Ограничения за прилагане на лъчетерапия

Методът лъчетерапия е противопоказен по време на бременност, тъй като тя сериозно уврежда ембрионалните и феталните тъкани. По време на лечението не трябва да забременявате, трябва да използвате висококачествена контрацепция. Лъчетерапия в областта на таза може да доведе до мъжко и женско безплодие. Ако има такъв риск и пациентът би искал да има дете в бъдеще, тогава лекарите обикновено препоръчват съхраняване на зародишните клетки в криобанка.

Анадолу Медицински Център е водеща институция в областта на радиационната онкология. Мултидисциплинарен екип от специалисти решава и проследява лечението на рак индивидуално за всеки пациент. По този начин се осигурява ефективно и максимално щадящо лечение, което да запази и повиши качеството на живот на пациента.

Свържете се с нас

гр. София
бул. Г.М. Димитров 62
+359 2 441 06 62
+359 882 10 39 40
+359 878 60 14 19
amc_sofia@abv.bg

гр. Пловдив
бул. Асеновградско шосе 2Б
+359 32 51 15 92
+359 888 50 14 86
+359 878 60 14 19
amc_plovdiv@abv.bg