Всеки ден има нови разработки в лечението на рак. В допълнение към методите на химиотерапия и лъчетерапия, които се използват от много години, раковите заболявания започнаха да се контролират за по-дълго време с имунотерапия. През последните години, с технологичните иновации и по-доброто разпознаване на раковата клетка, имунотерапевтичният метод осигурява дългосрочен контрол за много заболявания и има надежда за пълно възстановяване.
Какво е имунотерапия?
Имунотерапия може да се определи като вид биологично лечение. Лекарството, дадено на тялото по време на имунотерапия, позволява на собствената имунна система на човека да стане активна. Активираната имунна система разпознава и унищожава раковите клетки.
Какви са видовете имунотерапия?
Имунотерапията, която позволява активирането на клетки като макрофаги, NK клетки и Т-лимфоцити е основно лечение, прилагано за укрепване на имунната система. Някои от често използваните имунотерапевтични методи са:
- Инхибитори на контролни точки: Това са лекарства, които осигуряват драматично подобрение при много видове рак и се използват все по-често. Тези специални молекули блокират „протеините на контролните точки“, които спират имунната система да атакува раковата клетка. Това позволява активирането на Т клетките, които разпознават и атакуват раковата клетка.
- Т клетъчен трансфер: Т клетките в раковата тъкан на човека се вземат и размножават в лабораторна среда. След това Т-клетките, прехвърлени на пациента, позволяват на имунната система да реагира на раковите клетки.
- Цитокини: Цитокините, произведени от клетките на имунната система, имат важен дял в активността на имунната система. Те се свързват с клетъчните рецептори и позволяват на клетките да се размножават. При имунотерапевтичния метод, прилаган подкожно, мускулно или венозно, се използват предимно интерлевкини, интерферони и цитокини от типа GM-CSF. По този начинпролиферацията на клетките на имунната система се задейства и образуването на кръвоносни съдове, хранещи туморите, се нарушава.
- Моноклонални антитела: Този тип протеин маркира раковите клетки, което улеснява имунната система да разпознава раковите клетки. В някои случаи моноклоналните антитела се покриват с радиоактивни вещества и така лъчетерапията може да се извърши директно към целта. В други случаи моноклонални антитела се зареждат с лекарства, за да се гарантира, че лекарството за рак достига директно до раковите клетки.
- Вируси: Някои видове вируси, известни като онколитични вируси, унищожават раковите клетки, без да увреждат здравите клетки, когато бъдат въведени в тялото.
- Адюванти: Адювантите, които предизвикват производството на антитела, могат да бъдат описани като спомагателни вещества. Те са агенти на имунната система, които предизвикват производството на антитела.
- Интерферони: Интерфероните (IFN), произведени от самото тяло, нарушават механизмите на пролиферация на раковите клетки, за да забавят растежа на тумора.
- Интерлевкини: Интерлевкините (IL), произведени от тялото, позволяват на имунните клетки да се делят и узряват по-бързо. Освен това се увеличава количеството антитела, произведени срещу раковите клетки.
Кога се прилага имунотерапия?
През последните години инхибиторите на контролните точки се използват самостоятелно или заедно с химиотерапия и лъчетерапия. Преди методът е бил използван само при метастатичен или широко разпространен стадий на рак, но сега се използва заедно с химиотерапия при ранен стадий на рак. По този начин може да се постигне по-дългосрочно възстановяване и контрол на заболяването.
Как се прилага имунотерапията?
Имунотерапията, наречена инхибитори на контролни точки, се прилага чрез интравенозен серум, като химиотерапия. Не е необходима специална подготовка преди нанасяне.
Какви са страничните ефекти на имунотерапията?
Имунотерапевтичните лекарства засилват ефекта на имунната система, като по този начин възприемат собствените ни здрави клетки като чужди. Това причинява проблеми с бъбреците, червата, ендокринните жлези, черния дроб и други органи. Най-честите нежелани реакции са диария и хипотиреоидизъм. За разлика от класическите химиотерапевтични лекарства, те не причиняват загуба на коса.
Кои пацианти са подходящи за имунотерапия?
Приложенията за имунотерапия варират в зависимост от вида и стадия на заболяването. За да се определи кой пациент е подходящ за имунотерапия, при някои видове рак трябва да се извършат специални молекулярни тестове от патологичните блокчета на пациентите (като PDL-1, MSI или TMB). Може да се използва при някои тумори, без да е необходимо специално изследване. Въз основа на тези резултати и резултатите от изследването лекарят на пациента определя дали лицето е подходящо за имунотерапия.
Колко време се прилага имунотерапевтично лечение при рак?
Теоретично пациентите могат да бъдат на имунотерапия непрекъснато, докато заболяването е стабилно и няма странични ефекти. Някои проучвания оценяват ефективността на по-краткосрочната употреба.
Имунотерапевтичното лечение трябва да се планира от медицинския онколог и да се прилага на подходящия пациент в подходящото време.
Последни публикации
Свържете се с нас
гр. София
бул. Г.М. Димитров 62
+359 2 441 06 62
+359 882 10 39 40
+359 878 60 14 19
amc_sofia@abv.bg
гр. Пловдив
бул. Асеновградско шосе 2Б
+359 32 51 15 92
+359 888 50 14 86
+359 878 60 14 19
amc_plovdiv@abv.bg