Какво е неутропения?
Ако имате ниски неутрофили, това може да означава, че имате неутропения. Това състояние се проявява, когато имате брой неутрофили 1500/микролитър кръв или по-малко, а ако имате брой под 500/микролитър кръв, тогава пациентът е развил тежка форма на неутропения. Симптомите на това заболяване са разнообразни, така че е важно да се прегледате от лекар, особено ако симптомите продължават и здравето ви е лошо.
Неутрофилите или полиморфонуклеарните левкоцити (PMN) са подкатегория на левкоцитите (белите клетки), представляващи най-голямата категория левкоцити на човешката имунна система (50-70%). Неутрофилите се произвеждат от гръбначния мозък, като се освобождават в кръвния поток в брой приблизително 100 милиарда на ден, пренасяйки се в тъканите, където изпълняват своята функция. Нормалните стойности на неутрофилите в кръвта са между 2500 и 6000.
Неутрофилите допринасят за имунния отговор срещу различни патогени. Тези левкоцити също са отговорни за възпалението, предизвикано от увреждане на тъканите. Освен това неутрофилите откриват и елиминират микробни инфекции. Ако имате ниски неутрофили, тогава ще бъдете по-склонни към микробни или гъбични инфекции.
Причини за ниски неутрофили
Както споменахме по-горе, ако имате ниски неутрофили, това означава, че имате неутропения. Неутропенията може да причини инфекция. Ако имате тежка неутропения, дори нормалните бактерии в тялото ви могат да причинят сериозни инфекции. Има различни причини, поради които може да имате нисък брой на неутрофилите и някои лекарства могат да причинят неутропения.
- Рак и лечение на рак – Раковите заболявания, които засягат костния ви мозък, като лимфом, левкемия и миелом, могат да причинят неутропения. Химиотерапията и радиацията пречат на тялото да произвежда неутрофили, така че неутропенията е очакван страничен ефект от това лечение на рак.
- Инфекции – Някои видове инфекции могат да причинят неутропения, като например:
- Дребна шарка
- Вирус на човешка имунна недостатъчност (HIV) и синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН)
- Варицела
- Вирус на Епщайн-Бар
- Хепатит А, B, C
- Салмонела
- Сепсисът, който е екстремна реакция на тялото ви към инфекция, също може да доведе до неутропения.
- Бактериални заболявания – коремен тиф, паратиф, милиарна туберкулоза, туларемия
- Медикаменти – Различни лекарства: метимазол, пропилтиоурацил, ванкомицин, пеницилин G, оксацилин, ганцикловир, валганцикловир, сулфасалазин, клозапин, хлорпромазин, хинидин, прокаинамиди
- Нарушения на костния мозък. Състояния, които засягат костния ви мозък, като апластична анемия, миелодиспластичен синдром и миелофиброза, могат да причинят неутропения.
- Други причини – синдром на Иценко-Кушинг, уремична интоксикация, еклампсия при бременни жени, подагра, диабет, тежко отравяне с олово, живак, други отрови или дори появата на анафилактичен шок.
Симптоми на неутропения
Когато имате ниски неутрофили, симптомите могат да бъдат различни. Ако имате лека форма на заболяването, симптомите няма да са очевидни. Ако страдате от тежка неутропения, тогава ще настъпи хипертермия (38-39 °C). Също така, други симптоми на дефицит на неутрофили могат да бъдат следните:
- Болки в ухото
- Пневмония
- Гадене
- Уринарни болки
- Задръствания
- Кашлица
- Втрисане
- Разстройство
- Бактериални инфекции – отит, гингивит, възпаление на кожата
Лечение на неутропения
Когато имате ниски неутрофили, се нуждаете от подходящо лечение на неутропения. Лечението зависи от нейната причина и тежест. Важно е лекарят да лекува всеки източник на инфекция при хора с тази диагноза. Ако имате неутропения и висока температура, Вашият лекар може да Ви лекува с антибиотици, дори ако не може да бъде открит източник на инфекция. Ако Вашият лекар смята, че заболяването може да е причинено от лекарство, което вземате, той може да промени рецептата Ви.
Може да Ви бъде дадено лекарство, което ще стимулира тялото Ви да произвежда повече бели кръвни клетки. Ако имате автоимунно заболяване, което причинява неутропения, Вашият лекар може да Ви предпише кортикостероиди. Ако това състояние е причинено от основно заболяване, лечението може да изчисти неутропенията.
Анадолу Медицински Център предлага специални скрининг пакети за профилактични изследвания. Това е мултидисциплинарна процедура, която предоставя анализ, интерпретация и планиране на последващи действия на база обхватни изследвания, и на становища на лекари от различни специалности.
Последни публикации
Свържете се с нас
гр. София
бул. Г.М. Димитров 62
+359 2 441 06 62
+359 882 10 39 40
+359 878 60 14 19
amc_sofia@abv.bg
гр. Пловдив
бул. Асеновградско шосе 2Б
+359 32 51 15 92
+359 888 50 14 86
+359 878 60 14 19
amc_plovdiv@abv.bg