Продължаваме с поредицата статии за най-важнотото при лъчетерапия. След като се запознахме с процеса на лъчетерапия, ето и кратка информация какво да имате пред вид в периода на лъчетерапия. Трябва да полагате грижи за себе си докато трае лечението. Лекуващият Ви лекар и сестрата ще Ви осведомят и ще Ви дадат определени насоки. Можете да ги попитате за всичко.
Препоръки за лечебния процес в периода на лъчетерапия:
- Трябва да си осигурите достатъчно почивка.
- Спете толкова, колкото искате.
- Хранете се здравословно и балансирано (следвайте съветите на лекаря и сестрата, можете да се допитате и до диетолог).
- Пазете кожата на мястото, където се прилага лечението.
- Не носете облекло от груби тъкани, които могат да дразнят или притискат зоната на прилагане на лечението.
- Пазете мястото на прилагане на лечението от слънчевите лъчи
- Не търкайте (дори и с гъба за баня) или жулете кожата на мястото на прилагане на лечението.
- Не загрявайте и не изстудявайте мястото на прилагане на лечението.
- Правете каквото искате, наслаждавайте се на всичко и си доставяйте радост (например: четете книги, слушайте музика, плетете).
- Може да правите леки упражнения, които не Ви уморяват, след консултация с лекаря.
За да бъде лечението Ви възможно най-добро, обърнете внимание на:
- Вършете ежедневните си задължения като планирате дейностите си без да се уморявате.
- Спете колкото е необходимо.
- По време на лечението тялото Ви ще изразходва повече енергия от обичайното. Ето защо може да усещате умора. Очаква се тази умора да продължи 4 до 6 седмици след приключване на лечението.
- По време на лечебния процес трябва да имате балансиран хранителен режим, без да пропускате хранения. Намалете количеството приемана сол и захар и приемайте богати на протеини храни. Пушенето е забранено.
- Уведомете лекуващия Ви лекар или сестра, ако по време на лечението имате проблеми с режима и приема на храна.
- Не използвайте мрежести гъби за баня, кисета или адхезивни превръзки върху третираната зона. Съобщете на лекуващия лекар/сестра, ако поставяне на превръзка е належащо.
- Не налагайте студени или топли компреси на третираната зона.
- Ако трябва да избръснете третираната зона, използвайте електрическа самобръсначка. Не използвайте кремове и пяна за бръснене.
- Пазете кожата си от слънчевата светлина най-малко една година след лъчетерапията. Ако трябва да използвате слънцезащитни лосиони, първо се допитайте до сестрата или лекаря.
- Уведомете лекуващия Ви лекар и сестрата за всички лекарства, които сте приемали преди и след лечението (билкови лекарства, витамини, антикоагуланти и др.)
Хранене по време на лъчетерапия
Попитайте лекуващия Ви лекар/сестра или диетолог дали е необходимо да спазвате специален хранителен режим, докато сте подложени на лъчетерапия.
- Протеини – За възобновяването на тъканите в организма ни и за имунната ни система се нуждаем от протеини. Нуждата на организма от белтъчини се увеличава по време на лечението. Старайте се да приемате богата на протеини храна като месо, риба, пиле, яйца, мляко и млечни продукти и бобови храни.
- Мазнини – Това е един от най-важните източници на енергия за организма ни. При готвене използвайте зехтин и други растителни масла (например слънчогледово, соево, лешниково).
- Въглехидрати – Въглехидратите са основният хранителен източник на организма. Те го снабдяват с енергията, нужна за всяка физическа дейност, както и за да могат органите да функционират. Най-важните въглехидрати са зърнените храни (хляб, ориз, макаронени изделия и др.), плодове, зеленчуци и бобовите храни (картофи, фасул).
- Вода – Водата и течностите са жизнено необходими – с тях клетките работят ефективно. Много е опасно, когато организмът Ви започне да губи течности вследствие на диария и повръщане, или когато приемът на течности е недостатъчен. Трябва да пиете най-малко 8-10 чаши вода на ден. При повръщане и разстройство приемът на течности трябва да се увеличи.
Препоръки за хранене по време на лъчетерапията
- Обогатено на протеини меню, без да се пропускат хранения
- Минимален прием на вода на ден 1,5-2 литра.
- Консумация на плодове и зеленчуци.
- Намаляване на приема на сол и захар
- Избягвайте кисели и пикантни храни и напитки, както и газирани напитки, които дразнят стомаха.
- Следете телесното си тегло.
- Избягвайте пържени, сладки и печени храни. Може да се спрете на млечни или плодови десерти.
В следващите статии ще ви запознаем с това какви са страничните ефекти и как да се справите с тях, нужни ли са грижи след радиотерапията.
Последни публикации
Свържете се с нас
гр. София
бул. Г.М. Димитров 62
+359 2 441 06 62
+359 882 10 39 40
+359 878 60 14 19
amc_sofia@abv.bg
гр. Пловдив
бул. Асеновградско шосе 2Б
+359 32 51 15 92
+359 888 50 14 86
+359 878 60 14 19
amc_plovdiv@abv.bg